Op vrijdag 22 augustus 2025 nam de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) deel aan een virtuele capaciteitsopbouwsessie in het kader van het Investment Facilitation for Development (IFD) akkoord van de Wereldhandelsorganisatie (WTO). De sessie werd georganiseerd door de Suriname Investment and Trade Agency (SITA), in samenwerking met het Ministerie van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie (EZOTI), en met ondersteuning van de Inter-American Development Bank (IDB), het International Trade Center (ITC) en de WTO.
Doel en inhoud van de sessie
Het IFD-akkoord is gericht op het versterken van het investeringsklimaat door transparantie te vergroten, procedures te vereenvoudigen en te digitaliseren en door de instelling van een centraal aanspreekpunt voor investeerders. Tijdens de sessie kwamen onder meer de volgende onderdelen aan bod:
- een introductie van de doelstellingen en reikwijdte van het akkoord en de impact op Suriname;
- de samenwerking tussen nationale en internationale actoren zoals SITA, EZOTI, IDB, ITC en WTO;
- de werkwijze van de nationale Self Needs Assessment en de indeling in categorieën A, B en C;
- praktische oefeningen waaronder een gap-analyse met betrekking tot transparantie, procedures en digitalisering;
- inventarisatie van bestaande regelgeving, portalen en proceduretijden;
- vervolgstappen richting validatie en notificatie bij de WTO.
Belang voor Suriname
De sessie vormde een belangrijke stap in de voorbereiding van de Self Needs Assessment, waarmee Suriname in kaart brengt welke onderdelen van het nationale investeringsbeleid reeds voldoen aan de bepalingen van het akkoord en waar verdere ontwikkeling of internationale ondersteuning nodig is. Dit proces is essentieel om de internationale investeringspositie van Suriname te versterken en een solide basis te leggen voor duurzame economische groei.
De volgende sessie vindt plaats op 29 augustus 2025, waarin de verdieping van deze onderwerpen en vervolgstappen verder aan de orde komen.