Op uitnodiging van de Vaste Commissie Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie (Ezoti) van De Nationale Assemblee heeft de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) op maandag 2 maart 2026 deelgenomen aan een overleg met verschillende stakeholders over de ontwikkeling van prijzen van consumptiegoederen in Suriname.
Tijdens de bijeenkomst werd uitgebreid stilgestaan bij de aanhoudende prijsdruk in de economie en de gevolgen daarvan voor de koopkracht van huishoudens. Recente cijfers tonen aan dat de jaar-op-jaar inflatie in januari 2026 ongeveer 11% bedraagt, wat aangeeft dat prijsstabiliteit nog steeds een belangrijk beleidsvraagstuk vormt.
De VSB benadrukte dat prijsontwikkelingen in Suriname door meerdere factoren worden beïnvloed. Daarbij spelen onder meer importkosten, wisselkoersontwikkelingen, logistieke kosten, energieprijzen en algemene macro-economische omstandigheden een belangrijke rol. Gezien de sterke importafhankelijkheid van de Surinaamse economie werken internationale prijsbewegingen en wisselkoersschommelingen relatief snel door in de binnenlandse prijzen.
De VSB onderstreepte tijdens de vergadering dat prijsontwikkeling niet louter het resultaat is van winstmarges van bedrijven, maar dat ondernemingen opereren binnen bredere economische randvoorwaarden. Daarbij werd ook gewezen op structurele factoren zoals begrotingsdruk, monetaire ontwikkelingen en stijgende kosten voor ondernemingen.
Daarnaast stelde de VSB dat duurzame beheersing van inflatie vooral vraagt om structurele maatregelen, zoals macro-economische stabiliteit, versterking van de productiecapaciteit, exportbevordering en een voorspelbaar fiscaal beleid. Ad-hoc prijsinterventies zonder bredere economische hervormingen kunnen volgens de organisatie op termijn leiden tot verstoringen in het aanbod en verdere druk op de markt.
Tijdens de gedachtewisseling met de commissieleden kwamen uiteenlopende onderwerpen aan bod, waaronder toezicht op prijsregulering, de impact van belastingdruk en kostenstructuren voor ondernemers, de rol van de informele economie, en de voorbereiding van Suriname op de economische kansen rond olie en gas.
De VSB gaf aan bereid te zijn om samen met overheid en parlement verder te werken aan beleidsvoorstellen die enerzijds de koopkracht van de samenleving beschermen en anderzijds ondernemerschap, investeringen en economische groei stimuleren.
De commissie heeft aangegeven de verkregen inzichten mee te nemen in haar verdere werkzaamheden en heeft de stakeholders gevraagd hun aanbevelingen ook schriftelijk aan te leveren, zodat deze kunnen bijdragen aan toekomstige beleidsvorming en besluitvorming.



