De lancering van het Regionaal Programma voor Latijns-Amerika en het Caribisch gebied (LAC) 2026–2030 door de Verenigde Naties voor Industriële Ontwikkeling (UNIDO) markeert een belangrijke verschuiving in de manier waarop economische ontwikkeling wordt benaderd. Het programma gaat niet alleen over het uitbreiden van industriële productie, maar vooral over het versterken van innovatie, duurzaamheid, technologische ontwikkeling en institutionele capaciteit.
Wereldwijd verandert de economische omgeving snel. Klimaatverandering, digitalisering, technologische vooruitgang en verstoringen in internationale handelsketens dwingen landen om hun economische strategieën opnieuw te bekijken. Traditionele groeimodellen die sterk afhankelijk zijn van grondstoffenexport bieden steeds minder zekerheid. De internationale concurrentiekracht van landen wordt steeds meer bepaald door hun vermogen om kennis, technologie, vaardigheden en innovatie te ontwikkelen. Het nieuwe UNIDO-programma speelt hierop in door landen in de regio te ondersteunen bij de overgang naar meer duurzame en innovatiegedreven economieën.
Voor Latijns-Amerika en het Caribisch gebied is deze transitie bijzonder relevant. Ondanks de aanwezigheid van omvangrijke natuurlijke hulpbronnen blijven veel economieën afhankelijk van enkele exportsectoren. Hierdoor zijn landen kwetsbaar voor schommelingen op de wereldmarkt en externe economische ontwikkelingen. UNIDO richt zich daarom op het versterken van industriële ecosystemen waarin ondernemerschap, technologische ontwikkeling en duurzame productie centraal staan.
Ook voor Suriname biedt deze agenda belangrijke kansen. De economie van het land is traditioneel sterk afhankelijk van grondstoffen. Hoewel deze sectoren belangrijke inkomsten kunnen genereren, creëren zij niet automatisch een brede economische basis met voldoende ruimte voor innovatie, ondernemerschap en hoogwaardige werkgelegenheid. Economische diversificatie blijft daarom een essentiële beleidsuitdaging.
Tijdens het werkbezoek van minister Andrew Baasaron van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie (EZOTI) aan Uruguay, Panama en Peru stond onder meer internationale economische samenwerking en kennisuitwisseling centraal. In Uruguay nam de minister deel aan de regionale UNIDO-conferentie waar het Regionaal Programma voor Latijns-Amerika en het Caribisch gebied 2026–2030 werd gelanceerd. Daarnaast werd gesproken over het Programme for Country Partnership (PCP) voor Suriname, dat zich richt op economische diversificatie, ondersteuning van het midden- en kleinbedrijf, agro-industrie, duurzame energie en beroepsonderwijs. De officiële ondertekening van dit programma staat gepland voor september 2026 tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.
Het succes van dergelijke programma’s zal echter niet alleen afhangen van internationale ondersteuning, maar vooral van de nationale uitvoeringskracht. Ontwikkelingsprogramma’s slagen wanneer landen beschikken over sterke instituties, duidelijke regelgeving en effectieve samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven en onderwijsinstellingen. Zonder bestuurlijke continuïteit, transparante besluitvorming en voldoende capaciteit bestaat het risico dat ambitieuze plannen beperkt blijven tot beleidsdocumenten.
Ook duurzaamheid krijgt een steeds grotere economische betekenis. De wereldwijde overgang naar een koolstofarme economie betekent dat bedrijven en landen zich moeten aanpassen aan nieuwe internationale standaarden. Voor Suriname kan dit kansen bieden door de ontwikkeling van duurzame energie, groene productie en een sterkere agro-industrie. Tegelijkertijd vraagt dit om gerichte investeringen en beleid om ervoor te zorgen dat duurzaamheid daadwerkelijk leidt tot economische meerwaarde.
De regionale samenwerking binnen het UNIDO-programma biedt Suriname daarnaast mogelijkheden om kennis en ervaringen uit te wisselen met andere landen in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Door samenwerking op het gebied van industrie, onderwijs, innovatie en duurzame energie kan Suriname profiteren van regionale expertise en tegelijkertijd bijdragen aan gezamenlijke economische ontwikkeling.
De lancering van het UNIDO-programma moet daarom worden gezien als een kans, maar ook als een verantwoordelijkheid. De komende jaren zullen niet alleen bepalen hoeveel internationale steun Suriname weet aan te trekken, maar vooral of het land in staat is deze kansen om te zetten in structurele economische verandering.
Download het volledig document hier: Regional Programme for Latin America and the Caribbean (LAC) 2026–2030
